když není něco nemožné, musí existovat způsob, jak se to dá uskutečnit    Sir Nicholas Winton
Stáváme se stejnými a tím se stáváme ničím... (M. Stanne - DT)

Počítač z Antikythéry

15. června 2009 v 10:50 | Euphoric-Endeavor |  >Úvahy na téma...

nedá mi to, abych to sem nedala.. zaujalo mě to.. já jen.. že si furt stěžuju na ZHT.. nu.. ještě, že to jde, tak, jak to jde.. xDDD
*****

První počítač světa


Počítač z Antikythéry

Foto: tn.cz


17.05. 01:29 | tn.cz /kar
17. května 1902 byl objeven nejstarší počítač světa. Pochází ze starověku.Staří Řekové znali počítače. K tomuto podivuhodnému závěru dospěli vědci, když se jim do rukou dostal mechanismus z Antikythéry.

Vše přitom začalo zcela nenápadně. Na jaře roku 1900 se řecký sběrač mořských hub Elias Stadiatos potápěl u ostrova Antikythéra. V hloubce 42 metrů pod vodou si povšiml podivného vraku lodi. O dva roky později v polorozpadlé kostře antického plavidla našel archeolog Spyridon Stais zvláštní ozubené kolečko. Nejprve moc archeology nezaujalo; mnohem zajímavější pro ně byly desítky řeckých soch, které z vraku zachránili. Ale když se pak našlo dalších 70 úlomků ozubených koleček, začalo být jasné, že se jedná o něco výjimečného. Jednotlivé dílky zjevně tvořily komplexní stroj.

Počítač z Antikythéry

Foto: internetOd okamžiku, kdy mechanismus opustil mořské dno, se začaly objevovat spekulace o tom, jaký mohl být jeho účel. Pravda se začala vynořovat až v 50. letech 20. století. Tehdy si američtí archeologové poprvé uvědomili, že když se jednotlivé dílky tajemného soustrojí spojí, vznikne přístroj, který připomíná jednoduchý mechanický počítač. Dalším vědcům se podařilo stroj rekonstruovat a dokonce vytvořit jeho funkční kopii. Výsledek výzkumu navždy změnil pohled, kterým jsme se dívali na antiku.

Co o něm víme?

Strojek vyrobený z 37 ozubených koleček zasazených do bronzové bedýnky vznikl zřejmě mezi roky 150 př. n. l. a 100 př. n.l. Byl vytvořený pro velmi přesné zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Dokázal předpovídat jejich zatmění a dokonce pracoval s nepravidelnou oběžnou dráhou, po níž obíhá Měsíc kolem Země. Protože za objevitele této anomálie bývá pokládán Hipparchos z Rhodu, je možné, že se na výrobě artefaktu podílel. Tomu napovídají i řecká písmena na součástkách. Nejnovější výzkumy však ukazují jako místo původu spíš Korint.

Počítač z Antikythéry
Rekonstrukce počítače Antikythéry.
Foto: internet


Nejnovější výzkum

Počítač z Antikythéry dnes leží v řeckém Národním muzeu v Athénách. Části jsou příliš křehké na to, aby se daly transportovat. Proto se nejnovější výzkum provádí přímo v muzeu. Podílí se na něm v současnosti univerzita v Cardiffu, několik řeckých muzeí a ústavů a také soukromé společnosti X-Tek Systems a Hewlett-Packard. Poslední jmenovaná firma vyrobila speciální 3D scanner, X-Tek Systems zase do Athén přivezli dvanáctitunový tomograf. Díky těmto přístrojům se podařilo přečíst a přeložit některé nápisy na součástkách. A když se podmořským archeologům podařilo v roce 2005 objevit v moři u Antikythéry další dílky mechanismu, měli vědci vyhráno. Mohla vzniknout kompletní rekonstrukce strojku.

Co uměl?

Proč se vlastně o artefaktu říká, že je to první počítač? Některé jeho funkce jsou totiž počítači hodně podobné. Když se do něj zadalo datum, mechanismus pro daný den spočítal pozice Měsíce, Slunce a další astronomické informace, které se ke dni pojí. Zajímavé je, že stroj vše počítal tak, jako by Země byla uprostřed vesmíru a Slunce se otáčelo kolem ní. Přesto fungoval bezchybně. Mechanismus dokázal pracovat se dvěma kalendáři - egyptským a řeckým. Uměl určit i roky, na něž připadaly olympijské hry.

Podívejte se, jak složitý byl počítač z Antikythéry.
Video: YouTube.com
K čemu sloužil?

Vědci sice dokázali rozšifrovat, jak mechanismus fungoval, ale dodnes přesně neví, k čemu sloužil. Výroba takového stroje musela být příšerně drahá, takže musel mít jasný účel. Jednou z nejpravděpodobnějších verzí je astrologie. Horoskopy si ve starověku nechala dělat většina vladařů i dalších významných osob. Protože matematické výpočty, které návrh opravdu dobrého horoskopu provázejí, byly tehdy extrémně náročné (především na čas), mohl se návrháři horoskopů počítač hodit. Ostatně kompjútry používá i většina současných astrologů.


Dalším, kdo mohl mechanický počítač chtít, byly chrámy. Ty musely přesně určovat data nebeských jevů, musely na ně být vždy správně připravené. Kdo dokázal předpovědět zatmění Slunce, ten si získal přízeň davů.

Počítač z Antikythéry
Rentgenový snímek starověkého počítače.
Foto: internet


Řecko - starověká počítačová velmoc
Tento strojek zřejmě nebyl jediný svého druhu. Svědčí o tom především antická literatura. Už Cicero píše o podobném zařízení, ale popis mechanických strojků se objevuje už u Homéra a v dalších mýtech. Nejčastěji se mechanické stroje spojují s největším géniem antiky - slavným Archimedem. Podle některých pramenů vyrobil desítky pozoruhodných mechanických strojů, některých podobných tomu z Antikythéry.

Ať už je původ antikythérského počítače jakýkoliv, rozhodně to byl vynález, který o mnoho stovek let předběhl svou dobu. Používal například tzv. diferenciální převody, které se pak objevily až v 16. století. Podle expertů z projektu na výzkum mechanismu je stroj provedený tak detailně, že se o tom ani nesnilo technikům až do 18. století.
*****
Zdroj: tn.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Venom Venom | Web | 16. června 2009 v 15:16 | Reagovat

Roztomilá technika.. ještě štěstí, že ta moje popelnice co mě připojuje na net neváží tunu. I když výkonostně jsou na tom podobně.

2 Misha Misha | Web | 21. června 2009 v 20:46 | Reagovat

Normální celý hermelín rozkrojený na 2 kusy.
Taky nesnáším pohyb, ale ten rotoped mi až tak moc nevadí.
Chipsy? Tak z těch mám největší hrůzu. Navíc to nic zdravýho není.

3 Misha Misha | Web | 23. června 2009 v 15:05 | Reagovat

Děkuju za povzbuzení.  ;-)
Rotoped opravdu nechci snižovat, nemám ho ani každý den. Ale to radi přidám na jídle než jen sedět a nehýbat se. Já se oproti mé rodině skoro nehýbám. Až budu zdravá, tak bych chtěla začít chodit plavat a do posilovny.  8-)
Mě bylo to ráno děsný horko, tak jsem si šla pro ty studený blumy do ledničky a stačilo. Po tyčince Mars bych asi ani necítila chuť toho oběda jak je to přeslazené (ale chutná mi, to jo  :-D ).

4 Venom Venom | Web | 29. června 2009 v 21:25 | Reagovat

Poslouchej ty Antikythero nebo jak se to píše... můžu si tě hodit do sb?  :-D

5 Ghotic-phobia Ghotic-phobia | Web | 4. července 2009 v 11:23 | Reagovat

Venom - no jasně  :-D můžu udělat totéž?? :-D

6 Misha Misha | Web | 4. července 2009 v 17:08 | Reagovat

Během dne si vezmu keramelu nebo řádku čokolády, když mám chuť. Nic většího jíst nechci, ptž bych pak nesnědla svačinu a měla bych to jako svačinu, stejně.
A taky je zobání ve větší míře nebezpečný v rozvoji záchvatovitého přejídání a bulimie.
Já si s těch rýpalů nic nedělám, se sestřenkou se jim tlemíme.  :-P

7 spek spek | E-mail | 29. května 2012 v 15:40 | Reagovat

Furt nevíte, k čemu to je???
Přetvářka.
Argumenty o hračce, astrologii a předpovědi zatmění jsou jen PINDY.
Potřebovali to k orientaci při plavbě na lodích. Zem. šířku určíte snadno, dle výšky Polárky.
Zem. délku určíte jen s přesnýma hodinama, nebo dle oblohy s tabulkama, nebo timto strojem!!
Křestani absolutně nestáli o možnost  orientovat se po této planetě, notabene něco objevovat - a tyto znalosti zašlapali do zapomnění. ADIOS.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.