když není něco nemožné, musí existovat způsob, jak se to dá uskutečnit    Sir Nicholas Winton
Stáváme se stejnými a tím se stáváme ničím... (M. Stanne - DT)

Druhá Země je blízko

17. prosince 2009 v 17:45 | Euphoric-Endeavor |  >Různé
Super-Země
Foto: Oficiální zdroj 17.12. 13:29 | tn.cz / adr
U dohasínající hvězdy vzdálené 40 světelných let od nás leží planeta šestkrát větší než Země. Vědci ji přezdívají "vodní svět" a pátrají, zda na ní existuje život.
Astrofyzikové se sice domnívají, že je planeta příliš horká na to, aby udržela při životě organizmy, které známe ze Země, ale i tak tvrdí, že jde o objev, který jasně říká, že mimozemský život tam někde venku existuje.

Planeta o velikosti "super-Země" krouží kolem červeného trpaslíka, který je mnohem chladnější než naše Slunce (asi 3000krát). I tak ale na tělesu udržuje konstantní teplotu kolem 200 °C.

Planeta GJ 1214b se totiž pohybuje ve vzdálenosti asi 2 milionů kilometrů od červeného trpaslíka. To je velmi blízko. Kvůli tomu se na ní voda vyskytuje hlavně v plynném skupenství, soudí vědci.

*****
I když ani to nemusí být pravda - na 1214b panuje mnohem vyšší tlak než na Zemi. Voda tak má vyšší bod varu a nemusí se na planetě vypařovat při 100 °C. Někteří odborníci se domnívají, že na tělesu existuje voda i v jiných exotických skupenstvích, které na Zemi neznáme. Hovoří například o takzvaném "Ice Seven", tedy krystalické formě vody, která se objevuje při tlaku 20 000x vyšším než je na Zemi.

Oběh kolem své hvězdy GJ1214 planeta dokončí za 38 hodin.

Nejkurióznější na celém objevu je to, jak k němu došlo. Astronomové planetu objevili díky systémů poměrně nevýkonných dalekohledů. Červeným trpaslíkům a jejich souputníkům, který je ve vesmíru nejvíce, totiž nevěnují příliš velkou pozornost.

Astronomové chtějí na nové těleso zaměřit Hubbleův teleskop. S jeho pomocí zamýšlejí zjistit přesnější složení atmosférického obalu planety. Možná se jim také podaří objevit na tělese stopy mimozemského života, i když by se s největší pravděpodobností jednalo o formu, jakou na Zemi neznáme.
*****
zdroj: tn.cz
*****
odkaz z aktualne.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tomáš Tomáš | Web | 17. prosince 2009 v 21:35 | Reagovat

Jo ta fotka se mu skutečně povedla.Moc takových není k vidění.

2 Tomáš Tomáš | Web | 17. prosince 2009 v 21:39 | Reagovat

Napadlo mne,že by ti to mohlo trochu zlepšit náladu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.